Pedodonti - Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

Çocuk diş hekimliği olarak da bilinen pedodonti, doğumdan itibaren sürekli dişlenme bitirene kadar geçen süreçte bebek, çocuk ve genç erişkinlerin ağız ve diş sıhhati ile ilgilenen diş hekimliğinin bir ihtisas dalıdır.

Pedodonti’nin birinci emeli ortaya çıkmış problemleri rehabilitasyon etmekle beraber, bu meselelerin kaynağını bularak oluşmasını engelleyecek tedbirleri almaktır. Bu amaçla uygulanan prosedürlere Savunucu Diş Hekimliği denir. Savunucu diş hekimliği beslenme alışkanlıklarının tertip etmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, ağız ve diş temizliği ile ilgili eğitimlerin verilmesi, mahalli flor ve fissür örtücü gibi dişlere uygulanabilen işlemler ve düzenli kontrolleri içerir.

Süt dişleri ile daimi dişlerin çürük rizikosu aynı mıdır?

Çürük oluşumunda beslenme, diş yapısı ve ağız bakımı ehemmiyetlidir. Süt dişlerinin yapısı daimi dişlere kıyasla çürüğe çok daha yatkındır. Bunun yanında çocuklarda çürük yapma rizikosu yüksek olan şeker ve karbonhidrat tüketimi yetişkinlere göre oldukça fazladır. 

Böyle bir beslenmenin yanında yapısı zayıf olan süt dişleri hızlı bir şekilde çürüyebilmektedir. Bu yüzden süt dişlerinin bakımı daimi dişlere göre çok daha iyi yapılmalıdır.

 

Diyarbakır Çocuk Diş, Diyarbakır Çocuk Diş Hekimi, Diyarbakır Çocuk Diş Doktoru