Diş Fırçası Kullanımı

Sıhhatli diş ve diş etlerine sahip olmak, herkesin için oldukça ehemmiyet teşkil eder. Diş ve ağız sıhhatini savunmak hesabına farkında olunmadan çeşitli hatalar yapılabilir. Bu hatalar arasında en yaygını ise; diş fırçasını yanlış seçenek etmektedir.

Bu vaziyette dişler düzenli olarak fırçalanması, diş ve diş etlerinin sıhhatli kalmasına yardımcı olamaz. Örnek olarak eğer hassas diş ve diş etleri mevcut ise veyahut ortodontik rehabilitasyon görüyorsanız, kullanmanız şart olan diş fırçası değişik olmaktadır.

Doğru diş fırçalama tekniği nasıl olmalıdır?

Dişler fırçalanırken, diş ve diş etlerine paralel hizada dairesel hareketler ile fırçalama işlemi gerçekleştirilmelidir. Diş fırçalaması sırasında, dişlere ya da diş etlerine çok hafif ya da çok kuvvetli baskı yapılmamalıdır. Fırçalama, tamamiyle dairesel hareketlerle sağlanmalıdır. Diş etlerinden itibaren, dişe ve ağız boşluğuna doğru fırçalama devam etmelidir. Sağ, sol ve alt çene dişleri ayrı ayrı fırçalanmalıdır. Dişlerin fırçalanması bitirince, dil de fırça ile süpürülmelidir. Dil sırtından itibaren, öne doğru fırçalama işlemi bitirmelidir.

Dişler günde en az iki kez, iki dakika süresince etkin ve doğru metotlarla fırçalanmalıdır. Dişin tüm yüzeylerinin fırçalandığına emin olunmalıdır. Sabah, kahvaltıdan yarım saat sonra dişler fırçalanmalı ve gece, uyumadan önce fırçalama işlemi tekrarlanmalıdır.

Ağız yapısına uygun diş fırçası nasıl seçilmelidir?

Diş fırçası tercihi, kişiye özeldir. Bu sebeple de uygun ve ideal diş fırçası için kesinlikle bir diş hekiminden teklif almak gerekmektedir. Ancak çoğunlukla; küçük başlı ve orta sertlikte fırçalar seçenek edilmelidir. Bunun dışında diş fırçasının sapı rahat bir kullanım sağlamak için esnek olmalıdır.

Diş fırçaları çok sert veyahut çok yumuşak olmamalıdır. Sert kıllı fırçalar, dişlerde aşınmaya yol açacağı için çürüme ve diş eti meselelerine sebep olabilir.

 

 

Diyarbakır Diş Hekimi, Diclekent Diş HekimiDiyarbakır DişçiDiclekent Dişçi