Dentin Diyarbakır Blog

Diş Fırçalarken Diş Macunu Islatılmamalı

Çoğu kişi dişlerini fırçalamaya başlamadan önce diş macununu ıslatır. Fakat ıslatılan diş macunu etken maddesini kaybettiği için bu yanlış bir şeydir. Bu yüzden diş macunu ıslatılmadan kullanılmalıdır.

Yemekten Hemen Sonra Diş Fırçalanmamalı

Dişler yemekten hemen sonra fırçalandığı zaman ağızda kalan yemek artıklarının oluşturduğu asitler ağızda dağılarak dişlerin zayıflamasına neden olur. Oluşan asidin dağılmasını önlemek için dişler yemek yedikten en az 1 saat sonra fırçalanmalıdır.

Dişler Çok Uzun Süre Fırçalanmamal

Devamını Oku
Dentin Diyarbakır Blog

Sıhhatli diş ve diş etlerine sahip olmak, herkesin için oldukça ehemmiyet teşkil eder. Diş ve ağız sıhhatini savunmak hesabına farkında olunmadan çeşitli hatalar yapılabilir. Bu hatalar arasında en yaygını ise; diş fırçasını yanlış seçenek etmektedir.

Bu vaziyette dişler düzenli olarak fırçalanması, diş ve diş etlerinin sıhhatli kalmasına yardımcı olamaz. Örnek olarak eğer hassas diş ve diş etleri mevcut ise veyahut ortodontik rehabilitasyon görüyorsanız, kullanmanız şart olan diş fırçası değişik olmaktadır.

Doğru diş fırçalama tekniği nasıl olmalıdır?

Dişler fırçalanırken, diş ve diş etlerine paralel hizada dairesel hareketler ile fırçalama işlemi gerçekleştirilmelidir. Diş fırçalaması sırasında, dişlere ya da diş etlerine çok hafif ya da çok kuvvetli baskı yapılmamalıdır. Fırçalama, tamamiyle dairesel hareketler

Devamını Oku
Dentin Diyarbakır Blog

Diş fırçasını çok uzun süre kullanmak

Sürekli kullanımda (haftada yedi gün boyunca günde iki defa) bir diş fırçasının ortalama ömrü üç aydır. Yaklaşık 200 kullanımdan sonra fırçanızı değiştirmeniz gerekir; çünkü diş fırçasının kılları yıpranır. Kıvrılmış veya kırılmış kıllar dişlerinizi düzgün şekilde temizleyemez. Birkaç ay sonra diş fırçasında bakteri ve gıda parçacıkları birikmeye başlar. Diş fırçanızı üç ayda bir değiştirdiğinizden emin olun.

 

Dişlerinizi fırçalamaya yeterince zaman ayırmamak

Bir diş fırçalama seansı için önerilen süre iki dakikadır. Ortalama bir kişinin dişlerini fırçalama süresi ise sadece 45 saniyedir. 2 dakikadan kısa fırçalama, diş macunundaki florürün diş minesine ulaşması i&cc

Devamını Oku
Dentin Diyarbakır Blog

Çocuklarda dişlenme dönemi 3’e ayrılır. Süt dişleri dönemi, karışık dişlenme dönemi ve kalıcı dişler dönemidir.

Süt dişleri döneminde;  bebek yaklaşık 5–6 aylıkken ağızda dişler çıkmaya başlar ve iki buçuk, üç yaşında çocuğun ağzında 20 adet süt dişi bulunur. Sağlıklı süt dişleri, çiğneme, konuşma görevini yerine getirmeyi sağlar. Aksi halde süt dişlerinde çürükler var ise bunlar tedavi edilmelidir. Süt dişleri tedavi edilmediği takdirde süt dişlerinin hemen altında veya yanında ağızda çıkacak olan daimi dişlere de geçecek ve kısa sürede daimi dişi de çürütecektir. Süt dişleri daimi dişlere sürme rehberliği yapmalı ve onların yerleşeceği boşluğu korumalıdır. Tedavi edilmeden erken kaybedilen süt dişinin yeri komşu dişlerce işgal edileceğinden daimi diş yer bulamayıp, damak v

Devamını Oku
Dentin Diyarbakır Blog

Çocuk diş hekimliği olarak da bilinen pedodonti, doğumdan itibaren sürekli dişlenme bitirene kadar geçen süreçte bebek, çocuk ve genç erişkinlerin ağız ve diş sıhhati ile ilgilenen diş hekimliğinin bir ihtisas dalıdır.

Pedodonti’nin birinci emeli ortaya çıkmış problemleri rehabilitasyon etmekle beraber, bu meselelerin kaynağını bularak oluşmasını engelleyecek tedbirleri almaktır. Bu amaçla uygulanan prosedürlere Savunucu Diş Hekimliği denir. Savunucu diş hekimliği beslenme alışkanlıklarının tertip etmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, ağız ve diş temizliği ile ilgili eğitimlerin verilmesi, mahalli flor ve fissür örtücü gibi dişlere uygulanabilen işlemler ve düzenli kontrolleri içerir.

Süt dişleri ile daimi dişlerin çürük rizikosu aynı mıdır?

Çürük oluşum

Devamını Oku
Dentin Diyarbakır Blog

Çocuklarda süt dişleri aşağı yukarı 6-8 aylıkken çıkarlar. 2,5-3 yaşında çocuklarda 20 adet süt dişi vardır.

Süt dişlerinin görevi; çocuğun beslenmesinin, görüntüsünün düzgün olmasını konuşmasının, sağlamaktır. Ayrıca kalıcı dişlere yer tutmak ve çıkarken onlara rehberlik etmektir. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk ve rehberlik ortadan kalkmaktadır. Süt dişlerinin erken kaybedilmesi çene yapısını ve diş dizimini bozar. Ayrıca çocuk rahat çiğneyemediği için beslenmesi ve gelişimi etkilenebilir.

Bu nedenle süt dişleri değişme zamanına kadar çürüksüz olarak korunmalı, çürük varsa mutlaka tedavi ettirilmelidir.

Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle kolay ve hızlı çürümeye yatkınlar

Devamını Oku